...

Sound Eko Garden Hotel

Gdy myślimy o hotelu w otoczeniu zieleni i szumiących traw na myśl przychodzi niebanalny Sound Garden Hotel. Jak się okazuje zielone sąsiedztwo, to tylko jedno z ekologicznych rozwiązań, które zostały zastosowane w obiekcie. Niektóre z nich już od początku funkcjonowania hotelu, a więc od 2013r, chronią środowisko.

Wybrałam się zatem z wizytą, by sprawdzić, co hotel robi dla Ziemi. Spotkanie z Marcinem Fiukiem, dyrektorem Sprzedaży i Marketingu, potwierdziło wszystkie pogłoski.

Sound Garden Hotel Ekologia

Eko na zewnątrz

Sound Garden Hotel zlokalizowany jest w Warszawie na zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia. Został zaprojektowany jako część kompleksu budynków, w środku których znajduje się ogród pełen zieleni. Jest to ogólnodostępny teren, który wśród obiektów biurowych jest jak oaza.

Sound Garden Hotel zlokalizowany jest w Warszawie na zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia. Został zaprojektowany jako część kompleksu budynków, w środku których znajduje się ogród pełen zieleni. Jest to ogólnodostępny teren, który wśród obiektów biurowych jest jak oaza.

Do podlewania każdego z pięter porośniętego dachu wykorzystywana jest woda deszczowa, spływająca podczas deszczu rynnami do specjalnego zbiornika. Recyrkulacja wody wpływa na zmniejszenie ilości wykorzystania wody miejskiej. Jest to wielki kroki ku rozsądnemu zarządzaniu tym cennym dobrem, ale też przekłada się na mniejsze rachunki.

Odnośnie samej struktury budynku – między oknami znajdują się białe przepierzenia, które nie tylko dodają obiektowi walorów estetycznych, ale też ochraniają wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem.

W tym samy celu na dachu, obok bujnych traw, znalazły miejsce specjalne czujniki. Zbierają one informacje na temat intensywności zjawisk klimatycznych i kierunku, z którego świeci słońce. Informacje te są następnie automatycznie przekazywane dalej do pokoi hotelowych, z informacją o konieczności odsłonięcia lub zasłonięcia nieprzepuszczających światła rolet okiennych.

Eko w środku

To nie wszystkie eko rozwiązania w pokojach. Baterie umywalkowe wyposażone są w perlatory. Dzięki prostemu trikowi dodawania powietrza do płynącej wody – zmniejsza się jej zużycie. Jak się okazuje dodatkową korzyścią jest to, że zastosowanie tych specjalnych kranów idealnie zmiękcza wodę, zapobiegając zakamienianiu i zużyciu środków czyszczących.

Hotel podziałał też w zakresie oszczędzania energii i wspieraniu planety w ociepleniu klimatu. Wszystkie żarówki w hotelu są energooszczędne a na korytarzach i niektórych częściach wspólnych zainstalowane zostały czujniki ruchu. Zatem światła nie palą się 24 godziny na dobę, lecz tylko i wyłącznie gdy wykrywany jest ruch na danym piętrze.

Ciekawym i prostym rozwiązaniem wspomagającym ograniczenie zużycia prądu jest fakt ograniczania oświetlenia na niektórych wybranych piętrach, w zależności od obłożenia hotelu. Wtedy gdy pozostałe piętra oczekują na gości – jedno piętro jest wyłączone z użycia i zużycia prądu.

Znacząca większość żarówek została wymieniona na LEDowe, a więc takie, które nie zużywają aż tyle energii co zwykłe.

Eko pracownicy

O zmniejszenie zużycia prądu dbają sami pracownicy Sound Garden Hotel. Po zakończeniu pracy wyłączane są z prądu wszelkie urządzenia elektryczne – komputery, ładowarki, drukarki. Drukowanie jest ograniczane do minimum, włącznie z fakturami na recepcji – jeśli tylko istnieje możliwość przesłania faktury drogą mailową – korzysta się z tego właśnie rozwiązania.

Do codziennego rytuału dodano specjalny obchód hotelu polegający na sprawdzeniu, czy w niewykorzystanych salach konferencyjnych i innych pomieszczeniach nie pali się światło, nie chodzi klimatyzacja lub ogrzewanie. Wyłączenie działającego sprzętu może czasem oszczędzić kilkudniową pracę urządzenia. Całą akcję wspiera Dyrektor Sound Garden Hotel – Marcin Woźniak, kibicując swojej ekipie i motywując ją wspólnym wyjściem, jeśli wyzwanie o obniżeniu zużycia energii zostanie zakończone sukcesem.

Mimo, że ekipa hotelu pracuje nad zmniejszeniem zużycia energii w obiekcie – sama posiada jej wysokie, wręcz niewyczerpane zasoby. Pracownicy hotelu uczestniczą bowiem regularnie w licznych akcjach społecznych. I tak na przykład dzięki wspólnej ich pracy odnowiony i odmalowany został 20m2 korytarz w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Prócz tego załoga Sound Garden Hotel regularnie bierze udział w biegach Warsaw Business Run, dochód z których przeznaczony jest w 100% na cele charytatywne. Hotel włączył się tez w akcję udostępniania przestrzeni hotelowej na sesję fotograficzną dla psów ze schroniska, dzięki której wszystkie zwierzaki znalazły swój dom, a także udostępnił bezpłatne noclegi dla lekarzy z Fundacji Ronalda McDonalda, którzy pro bono przeprowadzali w Polsce skomplikowaną operację.

W Sound Garden Hotel ekologia nie jest słowem tabu. Prócz wymienionych już działań, warto też wspomnieć o koszach trzykomorowych w częściach wspólnych, akcji wyeliminowania plastiku w restauracji, zbieraniu makulatury, dozownikach z żelami pod prysznic a także stacji ładowania aut elektrycznych.

Po prostu eko

Wiele rozwiązań powstało już na etapie budowy obiektu, co sprawia, że w samej konstrukcji obiekt jest przyjazny środowisku. Reszta pozostaje w wyobraźni ekologicznej i świadomości jego pracowników. Czekam na dobre wiadomości na temat kolejnych kroków podejmowanych przez Sound Garden Hotel dla dobra naszej planety Ziemi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.