...

Technologie w walce z katastrofą klimatyczną

technologie dla Ziemi
Często myślę, że do zmiany systemowej, prócz zrozumienia wagi naszych indywidualnych wyborów, prócz potrzeby przeobrażeń politycznych i ekonomicznych, prócz społecznej transformacji – potrzeba nam nowych przełomowych odkryć naukowych. Te natomiast umożliwią rozwój technologii, które mogą uratować świat przed katastrofą klimatyczną. Dlatego cieszę się z każdego wynalazku, gdyż może to właśnie on zmieni naszą zmierzającą do samozagłady rzeczywistość i będzie kluczowy w walce ze zmianami klimatu.

ELASTYCZNA ENERGIA

Natchnieniem do napisania tego artykułu było otwarcie we Wrocławiu pierwszej na świecie linii produkcyjnej perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Mają być one alternatywą dla paneli fotowoltaicznych. Za stworzeniem pomysłu i realizacją wdrożenia całego projektu na większa skalę stoi polska spółka Saule Technologies. Ogniwa perowskitowe są ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne, przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe. Mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki. Można je użyć na fasadach budynków, na pokryciach dachów o niskiej nośności, nawet na dachach samochodów.
Fot. Saule Technologies
Instalacje sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things, zarówno na zewnątrz, jak w pomieszczeniach. Ogniwa wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. To wyeliminuje konieczność wymiany baterii w urządzeniach. Ich elastyczność i uniwersalność pozwoli na pozyskanie energii z większych powierzchni. Folia perowskitowa może być także wykorzystana jako markiza fotowoltaiczna, roleta albo żaluzja.

NOSOROŻCE W POTRZEBIE

Zmniejszająca się ilość osobników nosorożców, zabijanych ze względu na ich cenne rogi, była przyczynkiem do stworzenia technologii, która może hamować zapędy kłusowników. “Real-time Anti-Poaching Intelligence Device (RAPID)”, czyli system wykorzystujący technologię GPS umożliwia wyłapanie sytuacji, w której nosorożec poruszy się sposób nienaturalny. Może to być wynikiem gwałtownym zerwaniem się przestraszonego zwierzęcia lub wtedy, gdy nosorożec pada lub szybko kładzie się na ziemię. Do tego systemu wykorzystuje się technologię GPS. Nosorożca wyposaża się w elektroniczny aparat monitorujący szybkość bicia serca, dzięki czemu można nadzorować wyjątkowe sytuacje. Po zaistnieniu wydarzenia system powiadamia osoby pracujące w centrum zarządzania i dzięki czemu odpowiednie służby zostają powiadomione. Tego typu elektroniki identyfikującej kłusowników stosuje m. in. Anti Pouching Foundation, która wykorzystuje także drony i kamery termiczne.
Nosorożec, Cielę, Rogi, Matka I Dziecko, Zwierzęta
Fot. Pixabay peterjohnball0

BEZEMISYJNY TRANSPORT

W 2023 roku na światowe wody ma wypłynąć pierwszy na świecie zeroemisyjny statek. Twórcą projektu jest grupa żeglugowa Maersk, największy przewoźnik kontenerowy na świecie. Żegluga odpowiada za około 3% globalnej emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie obsługuje aż 80% światowego handlu. Plan jest, by do roku 2050 statki przywożące nasze ubrania, żywność i elektronikę były napędzane paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Cały projekt rozwija się powoli – od jednego z małych statków dostawczych (do 2000 kontenerów), który ma być zasilany przyjaznym dla klimatu metanolem. Prócz tego firma nadal poszukuje alternatywnych źródeł energii – np. z amoniaku.
Arnold Maersk, Statek, Pojemnika, Towarowego, Ładunku
Fot: Pixabay WikimediaImages
 

WODA Z NIKĄD

W Kaliforni stworzono kilka lat temu projekt pobierania wody z niczego. Dzieje się to dzięki urządzeniu absorbującemu parę wodną, która następnie skrapla się na ścianach i pozwala na zbiór tego cennego zasobu. Konstrukcja pozwala na pozyskiwanie wody nawet w pustynnych warunkach, co daje wielkie nadzieje na odbudowę ekosystmu pustynnego i przede wszystkim na produkcję wody na terenach, w których jest ona najbardziej potrzebna jego mieszkańcom. W dalszych planach jest opracowanie i stworzenie takiego urządzenia, które będzie zaspokajać zapotrzebowanie na wodę całych wiosek, a nawet nawadnianie pól.
Pustynia, Piasek, Wydmy, Krajobraz, Wydmy Piaszczyste
Fot: Pixabay Falkenpost
Wiele jeszcze zostało do naprawienia w kwestiach klimatu, bioróżnorodności klimatycznej, globalnego ocieplenia. Stworzenie i umiejętna adaptacja nowych technologii do naszego codziennego życia, może nam pomóc w naszych obecnych wyzwaniach. Pozostaje czekać kiedy te ratujące klimat pomysły wejdą do naszego codziennego życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.